20. 2. 2011.

RZZO nema para za liječenje malog Dina


 Šestogodišnji Dino Hadžifejzović iz Prijepolja, jedini pacijent u Srbiji koji boluje od rijetkog oblika karcinoma vratnog dijela kičme, hondroid hordoma, zbog nedostatka novca i dalje čeka na odlazak u inostranstvo zbog liječenja radijacionim protonskim zračenjem. Kako objašnjava Dževad Hadžifejzović, babo oboljelog dječaka, oni nemaju novac za odlazak u prestižnu kliniku u Minhenu, gdje se radi ovakva vrsta terapije.
“Sakupili smo 30.000 evra i, kako smo saznali od stranih stručnjaka, za te pare možemo da odemo na zračenje samo u jednu bolnicu u Švajcarskoj. Ne znam šta još mogu da uradim kako bih pomogao sinu da se izliječi od opake bolesti. Vodio sam ga 13. decembra u Univerzitetsku kliniku u Kelnu, gdje mu je urađena teška operacija otklanjanja više od 60 odsto tumora, a ujedno mu je obavljena stabilizacija kičme, koja se zbog tumora dosta deformisala” – objasnio je Dževad Hadžifejzović.
Dino je prve tegobe i bolove počeo da osjeća u januaru prošle godine. U Srbiji je imao dvije operacije, u Kliničkom centru Srbije i Institutu za ortopedsko-hirurške bolesti „Banjica”. Prije sedam mjeseci, ljekari koje je konsultovao Dinov otac saopštili su im da je dečaku potrebno radijaciono protonsko zračenje koje se ne obavlja kod nas. S druge strane, konzilijum Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje preporučio je da šestogodišnjak ode u Tursku na intervenciju aparatom „sajber najfom”, što je njegov otac odbio.
“U bolnici u Minhenu imaju jak i vrlo precizan skener kojim bi zračili samo tumor ne zahvatajući okolno zdravo tkivo. Ova metoda primjenjuje se, inače, u 25 centara u svijetu. Zakazali su nam početak zračenja za 18. oktobar 2010. godine, a proračun troškova je bio oko 60.000 evra. U međuvremenu tumor se uvećao, morali smo da ga vodimo na drugu operaciju, tako da sada nemamo toliko novca. I zato razmišljamo da ga vodimo u Švajcarsku, jer se tamo zračenje može obaviti za dvostruko manje novca” – kaže Dževad Hadžifejzović.
Porodica je predala kompletnu medicinsku dokumentaciju Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje, ali i žalbu zbog toga što njihova molba da se dječak operiše o trošku države nije usvojena.
“Ogorčen sam ponašanjem nekih ljudi u RZZO-u. Napisaću i tužbu protiv njih, jer želim da isteram pravdu. Nije mi jasno zašto su insistirali na odlasku u Tursku i na liječenju „sajber najfom”, kada se za tu vrstu karcinoma koju Dino ima zračenje nikad nije sprovodilo na taj način. To su mi potvrdili ljekari u stranim bolnicama. Razumem da bi taj vid liječenja bio za državu jeftiniji, ali je činjenica da se niko od tih ljekara nije susretao sa hondroid hordomom. U pisanom dokumentu su mi pojasnili da na osnovu dvije stavke imam opravdanja da ga vodim na protonsko zračenje, ali ne i na osnovu neke treće stavke. Dino ide svakodnevno u vrtić, operacija mu je puno pomogla, ali je zračenje zbog specifičnog oblika raka neophodno što prije obaviti. Morao sam da dam otkaz na poslu da bih stalno brinuo o njemu” – priča Dževad Hadžifejzović.
U Srbiji od 1999. godine, od kada je počela da se vodi evidencija u Nacionalnom registru za rak, nije zabilježen nijedan slučaj obolevanja od ove rijetke vrste karcinoma. Statistika kaže da u Americi godišnje od svih vrsta hordoma (hondroid je jedan oblik bolesti) oboli oko 300 ljudi, a na evropskom podneblju jedna osoba na milion stanovnika.
Izvor: Sandzak-X.com


Нема коментара:

Постави коментар