10. 12. 2013.

U povodu 10. Decembra dana ljudskih prava Centar za zaštitu ljudskih prava i toleranciju – Polimlje izdaje saopštenje




Više od decenije je prošlo od demokratskih promjena u Srbiji. Više od deceniju je prošlo kako je nada kod građana zauzela bolje mejsto od onoga koje je imala prije demokratskih promjena. Više od decenije se građani nadaju da će život biti bolji, budućnost svjetlija a sadašnjost prosperitetna.

Više od decenije je prošlo kako se građani Republike Srbije nadaju da će njihova prava biti poštovana, da će svi imati jednake šasne za uspjeh, i da će svi imati jednaku sigurnost kako osobnu tako i ekonomsku. Nažalost nada građana Srbije je odavno u krizi, san o boljem životu i dalje ostaje san a nada je postala borba za puku egzistenciju.
Osnovna ljudska prava o kojima svi govore postala su puka fraza koja izlazi iz usta onih koji čine vlast, koji imaju odgovornost vođenja ove države i ovog naroda.
Govoriti o stanju ljudskih prava u Srbiji mogu samo obični građani bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost. To su oni koji su zbog pogrešne politike ostali bez posla, izgubili svoje voljene, koji danas čekaju u redovima ispred narodnih kuhinja, djeca i talenti koji nemaju mogućnosti nastaviti svoje školovanje i ako im to treba biti zagarantovano. Svršenici fakulteta koji u redovima čekaju na biroima za zapošljavanje dok im posao uzimaju politički podobni a stručno nestručni sugrađani.
O ljudskim pravima, danas u Srbiji treba pitati nacionalne manjine, kojima se ne daje mogućnost da se osjete ravnopravno pred zakonom ali u svakodnevnom životu.
O stanju ljudskih prava treba pitati one koji u 21 stoljeću nemaju pravo na svoj jezik!? O ljudskim pravima treba pitati one koji nemaju pravo na slobodu misli i savjesti, vjerskog ubjeđenja i političkog opredeljenja!? O ljudskim pravima treba pitati predstavnike suda, policije, tužilaštva, posebno u ovim danima kada Srbiju potresaju različite afere koje su uništile na desetine stotina života nedužnih građana.
Pitajte o ljudskim pravima žene, koje svakodnevno trpe nasilje i diskriminaciju a ne nalaze zaštitu u državnom sistemu!? Pitajte roditelje čija djeca su na silu odvedena i oteta!? Pitajte o ljudskim pravima osobe sa poteškoćama u razvoju i posebnim potrebama, da li ih sistem prepoznaje, da li imaju pristupnu rampu za ulazak u javne ustanove, gradski prevoz, finasijsku i zdrastvenu potporu!?

U skladu sa svim navedenim upućujemo apel i poziv državnim organima i ustanovama, čiji je osnovni cilj  poštivaje ljudskih prava i sloboda, da se aktivnije uključe u borbu protiv svih oblika diskriminacije po osnovu nacionalne, vjerske, rasne, spolne i bilo koje druge osnove, da prekršitelje i tlačitelje odlučno i blagovremeno kazni.
Međunarodnu zajednicu pozivamo da shodno svojim mogućnostima i dometima uzme učešće u procesu demokratizacije srbijanskog društva i spriječi eventulane greške(političke ili ideološke naravi)  koje mogu biti kobne za građane Srbije.
Jedino odlučnom borbom protiv svih oblika diskriminacije i nasilja možemo obezbediti da današji dan bude  u pravom smislu dan ljudskih prava i sloboda.


U Prijepolju                                                      Izvršni direktor

10/12/2013                                                   Alen R. Durakovic

Нема коментара:

Постави коментар