U Prijepolju je prošle godine zabeležen rast zapošljavanja od 9 odsto. Budući da je u toj opštini nezaposlen svaki šesti stanovnik to i nije veliki pomak, ali ohrabruje činjenica da se otvaraju novi pogoni, proširuju postojeći kapaciteti i traže novi radnici.
Davno je nestao tekstilni kombinat sa četiri hiljade radnika, ali su tu sada dve nove firme: konfekcijska, sa 500 zaposlenih, i druga za proizvodnju pelet.
Fabrika peleta sa 80 radnika i izvesnim povežanjem broja zaposlenih, u koju su uložena 2 miliona evra, već je jedan od tri najveća izvoznika iz Srbije.
Prema rečima Zorana Starčevića, direktora Fabrike peleta "Star Jela", proizvodnja će sa dve hiljade tona narasti na oko 3,5 hiljade tona mesečno, a izvoz je ugovoren za Italiju, uskoro i za Grčku i Sloveniju.
I kompanija "Emilio Steher", koja je uložila više od tri miliona evra u preradu mermera i poludragog kamena, ima godišnji promet od oko 2,5 miliona evra, proširuje tržište, pa se broj zaposlenih stalno uvećava.
Tradiciju prijepoljskih tekstilaca nastavlja desetak firmi, ali uglavnom lon poslovima. "Gold star" nudi sopstveni proizvod - i opstaje, jer kineskoj jeftinoj robi suprotstavlja domaću kvalitetniju.
Ove godine Opština je iz budžeta izdvojila 10 miliona dinara za stažiranja pripravnika, podstiče se poljoprivreda, projekat regionalne hladnjače je među najboljima na NALED-ovom konkursu, a otvorena je i poslovna zona Kolovrat.
Prijepolje traga za načinom da uposli svojih 6.500 nezaposlenih. I mada ne ide lako, pomaci su očigledni, a nadu donose projekti utemeljeni na realnim mogućnostima i prirodnim potencijalima ovoga kraja koji bi, konačno, trebalo da se afirmiše u oblasti obnovljivih izvora enegije, organske hrane i turizma.
Нема коментара:
Постави коментар