13. 4. 2013.

Novi pristup maloletničkoj delikvenciji


Novi pristup maloletničkoj delikvenciji


Prijepolje - Okrugli sto održan u Prijepolju samo je deo aktivnosti projekta koji od prošle godine realizuju Centar za socijalni rad iz Prijepolja i Centar za socijalni rad za opštine Mojkovac i Bjelo Polje sa ciljem da se kroz preventivno delovanje suzbije asocijalno ponašanje kod maloletnika. 
U radu ovog skupa, pored stručnih lica koja realizuju projekat, učestvovali su i predstavnici lokalne samouprave, Ministarstva unutrašnjih poslova, Prekršajnog suda u Prijepolju, kao i sudije Višeg suda u Užicu Radenko Zečević i Joviša Lazarević koji su ovu, po mnogo čemu kompleksnu temu, uspeli da osvetle iz više različitih uglova.
Projekat „Zajedno ka cilju“ nastavak je aktivnosti koje je Centar za socijalni rad u Prijepolju započeo još 2009. otvaranjem Dnevnog centra, odnosno kluba „Frend“, sa idejom da se kroz razne oblike edukacije pomogne deci i mladima sa asocijalnim ponašanjem, a problem maloletničke delikvencije suzbije ili svede na najmanju moguću meru. Podaci prezentovani na ovom skupu najbolje govore da je ovakav pristup problemu dao izuzetne rezultate.
-Prijepolje je u 2008. godini imalo 72 maloletna lica sa asocijalnim ponašanjem i 182 maloletna učinioca prekršajnih i krivičnih dela, što znači da smo kao opština imali više mladih u sukobu sa zakonom od svih opština Zlatiborskog okruga zajedno. Otvaranjem Dnevnog centra 2009. godine gde je bilo 31 dete sa asocijalnim ponašanjem i 132 maloletnika učinioca krivičnih dela i prekršaja, broj je počeo da se smanjuje. Tako smo 2011. godine u Dnevnom centru imali 20 dece sa asocijalnim ponašanjem i 34 maloletna učinioca krivičnih dela, a prošle godine 20 dece sa asocijalnim ponašanjem i 47 mladih sa učinjenim prekršajima i krivičnim delima, istakla je Rada Divac, pedagog u Centru za socijalni rad i koordinatorka projektnih aktivnosti.
Da je preventivni rad sa mladima u sukobu sa zakonom i decom sa asocijalnim ponašanjem izuzetno značajan, istakli su i predstavnici Višeg suda u Užicu, naglasivši da se pored deset mera koje je zakon predvideo, sve češće koristi kao mera - upućivanje u Dnevni centar u Prijepolju, jer je iskustvo pokazalo da je ova mera do sada dala najbolje rezultate.
Projekat „Zajedno ka cilju“ finansira Evropska unija u okviru IPA programa prekogranične saradnje, a ukupna vrednost je 130.789 evra.

Нема коментара:

Постави коментар