7. 2. 2013.

Biće opet mnogo priče


Biće opet mnogo priče

Prijepolje - Prema usvojenom Programu rada, pred odbornicima Skupštine opštine Prijepolje u ovoj godini će biti preko 45 tačaka o kojima će raspravljati, što je znatno više nego prethodnih godina. A upravo je prošli saziv Skupštine opštine Prijepolje obeležila činjenica da programi rada ni za jednu mandatnu godinu nisu bili realizovani.
Većina tema u siromašnoj opštini u kojoj se broj zaposlenih smanjuje, broj nezaposlenih povećava, kao i broj korisnika socijalne pomoći, privreda gasi, preduzeća odlaze u stečaj, ljudi koji i dođu do posla, primaju mizerne plate, čak i ispod minimalca, prethodno izgrađena infrastruktura posustaje i propada, sela ostaju pusta, poljoprivrede gotovo da i nema, iseljavanja su sve intenzivnija i dramatičnija, očigledno predstavljaju preveliko iskušenje za odbornike koji su svoje sate potrošili u kaleidoskopu politikanstva i interesa koji su stali u lična potraživanja onih koji su bliski vlasti i koalicionom potencijalu. Skupštinski rad proticao je u atmosferi stalne „trgovine kvorumom“, zaobilaženja stvarnih problema, iscrpljivanja na perifernim temama koje su visokoparadnim tonovima proglašavane „političkim“, a samim tim i „značajnim“, što je degradiralo stvarni značaj skupštine u ovoj sredini koja u potpunosti zavisi od transfernih sredstava i dotacija sa nivoa države. Sednice su se otezale kao televizijske serije, valjda u skladu sa sopstvenom „televizičnošću“, odnosno sujetnom spoznajom o sopstvenom značaju koji je porastao kroz „direktne televizijske prenose“ skupštinskih lica i njihovih dela. Učinak se ne ceni u obračunu dnevnica. A rad je očigledno u skladu sa mogućnostima, odnosno očigledno je da je sve stalo u scenarij kakav i dolikuje „niskobudžetnoj“ produkciji.
Prošla, izborna godina, pokazala je da se može delati i bez sednica Skupštine opštine i to više od pola godine. Tek kada je formirana nova vlast, na trećoj sednici, usvojen je Program rada Skupštine opštine do kraja 2012. godine (preostala su bila tri meseca za rad).
Ovoga puta, Program rada za 2013.godinu pripremljen je na vreme (za decembarsko zasedanje), usvojen je u januaru i ima impozantan broj tema. Naravno, neke teme su obavezne, u skladu sa zakonskim propisima, a neke su proistekle iz , ne malih, svakodnevnih problema koji najčešće ostaju nerešeni godinama. Već u prvim mesecima ove godine odbornici bi trebalo da raspravljaju o radu Opštinskog veća tokom 2012. što će biti značajno „postignuće“ jer tokom prethodnih nekoliko godina Skupština opštine Prijepolje ni jednom nije imala informaciju o učinku i radu članova Opštinskog veća, niti o sprovođenju sopstvenih odluka. I ove godine, Programom rada je predviđeno da se pred odbornicima nađu informacije o funkcionisanju gradskog saobraćaja i železnice, ali će prostora biti i za nezadovoljstva i probleme u taksi prevozu. Razmatraće odbornici i informaciju o parking prostoru(koga nema) na prostoru grada. Kada će se i gde graditi javni parking i do kada će trajati potpuni saobraćajni haos, sumnjamo da će rešiti puka informacija o stanju koje je svima poznato već celu deceniju.
Ako je suditi po ambiciozno zamišljenoj dinamici, do aprila bi pred odbornike Skupštine opštine trebalo da stignu i predlozi o promeni Statuta opštine i Poslovnika Skupštine opštine. Procenili su odbornici da će imati i dovoljno vremena da se tokom predstojeća tri meseca nađe na sednici i predlog o sadržaju i izgledu simbola opštine, da se utvrdi i svečani dan ove opštine koji je „ukinut“ onomad i mi smo valjda jedina opština u Srbiji koja već godinama nema svoj svečani dan. Naravno, to nije ni obavezno ali je poželjno jer govori o konsenzusu žitelja koji umeju da vrednuju svoje istorijsko i kulturološko nasleđe. Ali, ovo pitanje trebalo je da se nađe na sednicama Skupštine opštine godinama, a 2011. godine formirana je čak i Komisija koju je imenovala upravo Skupština opštine ali ta Komisija nikada nije podnela nikakav izveštaj, niti je pred odbornike stavila bilo kakvo mišljenje ili predlog, nikada nije saopšteno koliko su sastanaka imali članovi te Komsije i koliko je budžetskih para utrošeno za njihova istraživanja simbola, grbova i zastava. Da li treba očekivati da će o tome prvo biti reči u okviru novog skupštinskog saziva, pa da će se onda formirati nova Komsiija koja će se baviti novim istraživanjima koja bi kao epilog imala sublimat našeg nasleđa pretočenog u simboliku?
Ako budu poštovali usvojeni Program rada, odbornici će u drugoj polovini godine imati mogućnost da se ozbiljno pozabave veoma širokim opsegom tema. U ovom periodu na dnevnom redu skupštinskih zasedanja naći će se i informacije o stanju privrede i pljoprivrede, što je svakako ozbiljno jer je budžetom predviđeno ulaganje nekoliko puta više sredstava u ove oblasti nego što je bilo u prethodnih nekoliko godina. Ipak, da se ne zanosimo: najviše se očekuje od predstojećih MOSI, posebno ukoliko se ostvari plan, pa se „privuku“ velika sredstva za rekonstrukciju i adaptaciju postojećih sportskih terena koji su uglavnom u više nego jadnom i zapuštenom stanju.
Posle više godina u planu je da Skupština opštine raspravlja o vrlo ozbiljnim problemima u zdravstvu, obrazovanju i urbanizmu, ali I održavanju stambenih zgrada na području grada koje postaju ruglo jer nema, očigledno, dovoljno jasnih propisa koji obavezuju stanare da se bave spoljnim izgledom svojih staništa.
Svakako bi bilo izvanredno kada bi tokom ove godine zaista bilo moguće barem započeti popis imovine lokalne samouprave, kao što bi bilo neophodno i da ima popis prirodnih resursa. Rekosmo, broj tema je zaista veliki, broj problema još veći i veoma složen. Neke oblasti traže urgentnost ali i vrlo ozbiljan i temeljan pristup, što podrazumeva i visok stepen odgovornosti.
No, treba razlikovati informacije i odluke. Informacije dobro posluže za rasprave, posebno pred kamerama, ali odluke su one koje obavezuju,koje postaju lokalni propis. Prema Programu rada koji je usvojen, Skupština opštine Prijepolje doneće samo 7 odluka. Sve ostalo su informacije koje, posle razmatranja, mogu da sadrže smernice ali koje, uverili smo se, mahom ne obavezuju nikoga. Da nije tako, sigurno bi bile uspostavljene i konsekvence za one koji skupštinske zaključke ne ispoštuju. To je vrlo obiljan problem i preti da Skupštinu opštine i dalje održava u stanju neprekidnih debata, iscrpljivanja u beskonačnim analizama stanja, a da se ne nameću ideje i odluke koje će doneti rešenje tamo gde postoji kompetencija lokalne samouprave. Poslednju deceniju ovdašnju Skupštinu opštine umesto ozbiljnosti koju nosi sa sobom pre svega zakonodavna kompetencija, zbog sveprisutnosti političkih trgovina obeležava previše govorništva, a veoma malo konkretnih zadataka za izvršnu vlast. Čini se da će i u 2013.godini biti previše prostora za neefikasnost koja je već obeležje skupštinskih zasedanja, jer traju predugo i koštaju previše ovako siromašnu sredinu.
No, na početku smo godine. Još nije održana ni jedna sednica. Zato možemo da verujemo da ima prostora da se napravi bitan pomak u skupštinskom radu.

Нема коментара:

Постави коментар