13. 3. 2012.

Parlamentarni izbori 6. maja


Predsednik Srbije Boris Tadić raspisao parlamentarne izbore za 6. maj 2012.
"Pozivam građane da izađu na parlamentarne izbore 6. maja i da još jednom, svojim glasom, potvrde demokratski i slobodarski karakter našeg društva", rekao je Tadić u zgradi Predsedništva. 

Tadić je rekao da su gradjani pred novim izborom za Parlament i ocenio da je to svečani trenutak za demokratiju. "Godinama smo se borili za to da uspostavimo demokratiju u Srbiji, mogu čak reći decenijama. Ona je nekad bila uspostavljana u vrlo teškim okolnostima. Ali danas imamo atmosferu u društvu za koju verujem da možemo, u izbornom procesu, da se objedinimo oko centralnih strateških ciljeva naše zemlje, naših građana i naših naroda", rekao je Tadić. 

Tadić je rekao da su predstojeći izbori prilika za afiramciju demokratskih principa i da se pokaže da je Srbija zemlja slobode, gde ljudi imaju pravo na slobodan izbor. 

On je ocenio da je to prilika da se ojačaju institucije i da se odmah nakon izbora formira Vlada koja će morati da se uhvati u koštac s krizom i donese neke teške odluke kako bi se obezedila bolja budućnost za građane.
Na predstojećim izborima prvi put od uvođenja višestranačkog sistema biće korišćen jedinstven birački spisak kao elektronska baza podataka. 

Nova vlada najkasnije 8. septembra
Parlamentarni izbori biće sprovedeni po izmenjenom Zakonu o izboru narodnih poslanika kojim je ukinuta blanko-ostavka poslanika, a uvedeno je da najmanje trećina kandidata na izbornoj listi moraju biti žene. 

Političke partije posle izbora neće moći da određuju koji kandidati za poslanike će ući u Parlament jer će se mandati deliti po redosledu sa izborne liste, počev od prvog na listi. 

Republička izborna komisija će posle izbora najkasnije u roku od 10 dana dodeliti poslaničke mandate. Rok za podnošenje izbornih lista ističe 21. aprila. Zbirne izborne liste za parlamentarne, pokrajinske i lokalne izbore treba da budu objavljene najkasnije 26. aprila, a stranke i koalicije će na glasačkim listićima biti poređane po redosledu proglašenja izborne liste. 

Zbirnu izbornu listu objavljuje Republička izborna komisija. RIK do 10. maja treba da proglasi konačne rezultate parlamentarnih izbora, kad počinje da teče rok od 30 dana za potvrđivanje mandata noviih poslanika. Nova skupština treba da bude konstituisana do 9. juna. Rok za izbor nove vlade je 90 dana od dana konstituisanja parlamenta, odnosno 8. septembar. 

U slučaju prestanka mandata poslanici, nju će u Parlamentu zameniti prvi sledeći kandidat na izbornoj listi, a ne sledeća žena na listi, a poslanika izabranog sa koalicione liste, u slučaju prestanka mandata, menja kandidat za poslanika iz iste političke partije. 

U Parlament će moći da se vrati i član vlade kom je prestala funkcija, ako u Skupštini bude upražnjen poslanički mandat i ako je već bio poslanik u tom sazivu. 

Prvi put će političke stranke i koalicije polagati izborno jemstvo ako žele da za kampanju koriste sredstva iz budžeta. Izborno jemstvo moraće da vrate u budžet ako na izborima ne osvoje jedan odsto glasova, odnosno 0,2 odsto ako je reč o stranci manjine. Za finansiranje troškova izborne kampanje iz državnog budžeta biće izdvojeno 844 miliona dinara. Od tog iznosa, 20 odsto, odnosno 168 miliona dinara, biće raspoređeno u jednakim iznosima podnosiocima proglašenih izbornih lista koji su prilikom podnošenja liste dali izjavu da će koristiti sredstva iz javnih izvora za troškove izborne kampanje. Preostalih 80 odsto, 676 miliona dinara, biće dodeljena podnosiocima izbornih lista koje su osvojile mandate srazmerno broju osvojenih mandata, bez obzira na to da li su koristili sredstva iz javnih izvora za troškove kampanje. 

Političke stranke imaju obavezu da otvore poseban račun za evidentiranje prikupljenih sredstava i troškova izborne kampanje kako bi se obezbedila efikasnija kontrola finansiranja troškova izborne kampanje. 

Organizovanje i sprovođenje izbora, kako je predvidjeno budžetom za 2012, koštaće 1,1 milijardi dinara, a deo tih sredstava namenjen je za naknade članovima RIK-a i biračkih odbora. 

To će biti deveti izbori od ponovnog uspostavljanja višepartijskog sistema 1990, a sadašnji saziv Parlamenta, koji je konstituisan 11. juna 2008, drugi je saziv koji je imao pun četvorogodišnji mandat od 1990. 

Prethodni izbori održani su 11. maja 2008. i na njima su učestovale 22 izborne liste, od kojih je bilo 10 manjinskih. Za manjinske liste ne važi cenzus od pet odsto za ulazak u parlament, već prirodni prag koji zavisi od broja izašlih, a na prethodnim je bilo potrebno oko 15.000 glasova za jedno poslaničko mesto. 

Izbori za 250 poslanika Skupštine Srbije održavaju se po proporcionalnom izbornom sistemu s jednom izbornom jedinicom na teritoriji cele zemlje.

Нема коментара:

Постави коментар