19. 2. 2012.

Niko nije kriv za samodoprinos


- Pošto su tužili opštinu zbog nezakonito odbijanog mesnog samodoprinosa u periodu 2003-2006. godina, građanima prijepoljske opštine, koji po automatizmu dobijaju sudske presude ili su pak prihvatili vansudsko poravnanje, lokalna samouprava je u obavezi da iz budžeta vrati navedena sredstva. Tako se do sada iz i onako skromnog budžeta jedne od najsiromašnijih opština u državi, po ovom osnovu odlilo 67 miliona dinara. U ovoj godini očekuje se da još toliko novca bude isplaćeno iz budžeta po osnovu povraćaja sredstava građanima na ime nezakonito odbijanog samodoprinosa u 13 mesnih zajednica prijepoljske opštine. 
Oko 50 miliona je isplaćeno građanima koji su odlučili da svoja prava na obeštećenje potraže sudskim putem, dok je 17 miliona sredstava otišlo na vansudska poravnanja. No, tek kada se na hiljade tužbi građana našlo pred nadležnim sudom, lokalna samouprva je reagovala i ponudila mogućnost vansudskog poravnanja, što je daleko „jeftinija“ varijanta jer se ne plaćaju sudske takse, a ni advokatske usluge. Do sada su pokrenuta ukupno 3282 parnična postupka pred Osnovnim sudom u Prijepolju, a njih 1697 je rešeno u korist tužioca, to jest građana. Preostalih još 1585 parnica čeka na svoj sudski epilog.
Kada je reč o vansudskom poravnanju po osnovu povraćaja mesnog samodoprinosa svoja prava ostvarilo je za godinu dana oko dve hiljade građana. Prema nekim informacijama, broj građana koji su se odlučili da advokatima povere ostvarivanje svojih prava preko suda i onih koji su se odlučili za vansudsko poravnanje je gotovo identičan. Međutim, sredstva koja ozbiljno ugrožavaju lokalni budžet po oba osnova nisu ni približno ista. Za 1697 rešenih sudskih parnica opština je morala da izdvoji oko 50 miliona dinara dok je za oko 2000 građana koji su u vansudskom poravnanju povratili svoj novac izdvojeno svega 17 miliona dinara.
Lokalna samouprava za ovu godinu trebalo bi da planira da iz budžeta izdvoji novih šezdesetak miliona dinara za sve građane koji čekaju bilo sudska rešenja u svoju korist ili vansudsko poravnanje na ime povraćaja sredstava koja su im odbijana tokom tri godine od ličnih primanja zbog nezakonito primenjivane odluke o mesnom samodoprinosu. Međutim, iako je Ustavni sud poništio ovu nezakonitu odluku, te je tako omogućio građanima da vrate svoja sredstva, bez obzira da li su ona namenski već utrošena za neke aktivnosti mesnih zajednica, nikada niko nije pokrenuo pitanje odgovornosti zbog nezakonitog postupanja, zbog čega je oštećen opštinski budžet za više od sto miliona dinara.

Нема коментара:

Постави коментар