Odbornici Skupštine opštine Prijepolje na sednici održanoj pred Novu godinu, 28. decembra, usvojili su opštinski budžet za 2012. od 883 miliona dinara. Budžet Prijepolja za ovu veći je za 32,15 odsto u odnosu na prošlu godinu. Pošto Prijepolje spada u 40 najnerazvijenijih opština, transferna sredstva sa nivoa države čine čak 96,95 odsto planiranih prihoda, dok mizernih 3,05 odsto lokalnih prihoda učestvuje u strukturi budžeta opštine za narednu godinu.
Predsednik opštine Dragoljub Zindović nazvao je planirani budžet za narednu godinu razvojnim i relanim jer transferna sredstva stižu sa nivoa države što ukazuje na stabilnost prihoda, ali opozicioni odbornici su listom izneli tvrdnje da je reč o klasičnom primeru ‘izbornog’ budžeta. Tako će Direkciji za izgradnju biti opredeljeno skoro 70 odsto više sredstava nego u ovoj godini. Odbornici opozicije su primetili da su upravo one oblasti koje su navedene kao osnov razvojnog planiranja i kao takve istaknute kroz ključni opštinski dokument kakav bi trebalo da bude strategija održivog razvoja, najmanje podržane kroz povećanje sredstava, a posebno se to odnosi na poljoprivredu.
Problem sa prijepoljskim budžetom na kraju 2011. sastojao se i u tome što je ostvarivan sa 86 odsto, ali se prema korisnicima budžeta sredstva realizovao sa samo 72 odsto. Para nije bilo dovoljno i zato što su iz budžeta isplaćivana sredstva građanima koji su dobili sudske sporove na osnovu tužbi zbog nezakonite i neustavne odluke o samodoprinosu u pojedinim mesnim zajednicama od 2003. do 2006. godine. To je opštinski budžet za 2011. ‘olakšalo’ za više od 80 miliona dinara.
Tokom rasprave o budžetu, odbornici opozicije nisu propustili da primete da je predlog pun neprihvatljivih grešaka, što ukazuje da je pripremana na brzinu, da se išlo na ?partijska podmirivanja?, da se planiralo i pred odbornike izašlo sa predlogom mimo javne rasprave na kojoj je učestvovalo nedopustivo malo korisnika i građana što postaje praksa jer je očigledno da se sredstva iz budžeta ‘potražuju’ mimo predviđene institucije javnosti i transparentnosti, u uskom krugu privilegovanih partijskih zaslužnika. Brojni predlozi opozicije da se dnevni red sednice proširi za neke od tema koje su se nametnule ili nisu realizovane tokom cele godine iako su bile predviđene skupštinskim planom, nisu usvojene. Neki od tih predloga su bili i izveštaj o radu Skupštine tokom godine, s obzirom da su održane četiri sednice, od kojih su tri bile prekinute, pa nastavljene posle desetinu dana ili izveštaj o radu Opštinskog veća i raskorak između rezultata tog rada i visokih primanja članova koja su i četiri puta veća od prosečne plate u prijepoljskoj opštini.
Нема коментара:
Постави коментар