25. 9. 2011.

Srbija sa najnižim procentom visokoobrazovanih u Evropi


 Malo ko se ne bi postidio nad činjenicom da ima najmanje visokobrazovanih u Evropi
Srbija sa svojih 6,5 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda, piše srbijanski Blic.
Srbija nije samo na evropskom dnu, već i na regionalnom. Dok u Sloveniji, s kojom se doduše u reformama teško može takmičiti bilo koja zemlja u regionu, ima više od 22 odsto visokoobrazovanih, u Hrvatskoj ih je najmanje 15 odsto, u Makedoniji 7,3, a podaci za BiH nisu precizni.
Malo ko se ne bi postidio nad činjenicom da u Evropi nema zemlje s nižim procentom visokoobrazovanog stanovništva. Na listi Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) iz 2007, na kojoj se Srbija ne nalazi, gorih od Srbije nema. Najlošije se kotira Turska sa 10,8 procenata, a najbolje je u skandinavskim i zemljama Beneluksa, gdje se prosjek kreće od 30 do 36,4 odsto.
U Srbiji doduše, prema popisu iz 2002, postoji i još oko 4,5 odsto građana koji su završili dvogodišnje više škole ili prvu godinu fakulteta. Oni se u Srbiji smatraju visokoobrazovanima, ali po evropskim standardima ne mogu spadati u tu grupu.
Čak i s njima u ukupnoj statistici, za Srbiju je u ovom trenutku i evropski prosjek nedostižan san. Podaci OECD-a bilježe da je prosječan procenat fakultetskih obrazovanih u EU 2007. iznosio oko 25 odsto, a smatra se da normalno razvijena zemlja treba da ima najmanje 20 odsto visokoobrazovanih.
Izvor: Sandzak-X.org

Нема коментара:

Постави коментар