U susret Limskoj regati koja će se održavati tokom vikenda, ekipa novinara Srbije spustila se Kumaničkom klisurom i „probila” najatraktivniju rečnu putanju za ovu sezonu
U kom smeru idemo, upitali su se zbunjeni novinari već na početku spusta Kumaničkom klisurom Lima, najatraktivnijim ali i najuzbudljivijim tokom drinske pritoke koja izvire iz čudesnog Plavskog jezera. Jer, već posle ukrcavanja ispod manastira Kumanica kod Prijepolja, nadomak crnogorske granice, čamac se zavrteo nekoliko puta.
A veliki bukovi, kako nazivaju male rečne kanonade ili vodopade, tek su nailazili… Aparati i diktafoni na čamcu uskoro su postali opasnost, a sama ekipa nije mogla da veruje da je prebrodila nekoliko skoro sigurnih upadanja u žestoke vode hladnog lima, iznad kog su samo stenovite uzvišice na kojima se nazire usamljeni crni bor.
Na obalama na koje pomislite kao na utočište su oštro stenje i granje na kom, u sred ove lepote, na žalost, vise otpaci tkanina za koje u Prijepolju tvrde da stižu iz gornjeg toka… Iznad njih „vade fleke” pećine za koje pričaju da su bile utočište ratnim beguncima u starim ali i novim ratovima. Ostaje da što pre podržite dogovor sa crnogorskim vlastima da se retka lepota Lima uskoro sasvim očisti, a na čamcu zasad ostanete sigurni.
U to spada i savijanje „glavom do poda” da bi se prošlo ispod granja koje može da prevrne čamac, savetuje skiper iliti „kapetan čamca” Dragoljub Simović, godinama raftingašima poznat kao Simo planinar i poznavalac Lima. Ali, dodaje, i jače veslanje kad se nailazi na stenu na sred reke.
U čemu je draž spusta? Kad ste pomislili da ste savladali Lim, nailazi adrenalinsko iznenađenje: nekoliko „najbezobraznijih” bukova, i eto dramatike, na onim sa očigledno s razlogom najnepristojnijim imenom, jedan od kolega veslača ispada iz čamca! Ali, drame nema jer uskoro je ponovo na čamcu. Osim iskusnog skipera, u takvim trenucima, proradi požrtvovanost tima. Nastupa veselje i srećan doček na kraju spusta…
Naravno, doček su iskoristili i protivnici izgradnje brane na Limu popevši se na samu ogradu mosta, mašući parolom „ Bolje ubijte mene nego Lim”, upućujući je stranim investitorima i vlastima. Veseli spustaši, dok skidaju opremu kakvu svi na raftingu dobijaju i u kojoj su ličili kao jaje jajetu – vodootporno odelo i kacigu, listom pitaju kada bi mogli ponove spust.
To je, potvrđuje predsednica Turističke organizacije Prijepolje Duška Bajić, uglavnom impresija svih koji dođu na prvi rafting, pa i onih koji su preplašeno veslali na suprotnu stranu. Po njenim rečima, Lim je srce turizma Prijepolja, opštine koja svoj razvoj vidi u ovoj delatnosti.
„Današnjem čoveku, koji je opterećen poslom i finansijskim teškoćama, odgovara vikend u prirodi, daleko a opet blizu velikog grada, posle kog se vraća oran na posao. U svetu su trend dvodnevni i trodnevni mini odmori, što je usmerenje i turizma u našem gradu. Podudarno s tim, u Prijepolju je u usponu domaći kućni turizam, koji neguje odmaranje u etno ambijentu uz hranu ovih krajeva”, kaže mlada predsednica turističke organizacije, a uverili smo se da supa od kopriva, heljdopita, sir i kačamak ne izostaju sa trpeza, uz domaću „krušku”.
Inače, spust sa skiperom košta 20 evra, a poželjno je da se i samostalni čamci pre regate jave ovdašnjem rafting društvu ili turističkoj organizaciji koja, u saradnji sa agencijom San turs organizuje uz rafting i jednodnevne i dvodnevne izlete. Tako, ako imate sopstveni prevoz, splavarenje u kombinaciji sa obilaskom vodopada Sopotnice, sa ručkom i vodičem košta 25 evra. Naš vodič Goran Cmiljanović preporučuje dvodnevni izlet, na kom se od Kumanice četiri sata spušta do plaže Petrovac, poznatoj kao idealnoj za skokove u vodu i odbojku na pesku, obilazi Sopotnica, spava se i hrani u seoskom domaćinstvu, za 52 evra. Prevoz može da se organizuje i delimično i potpuno.
Limski darovi ili Kotlić, kao i Zetovijada, samo su neke od poznatih manifestacija i prilika da se u letnjem periodu doživi krilatica „Prijepolje za savršen dan”.
Нема коментара:
Постави коментар