Od poslednjeg, dvadesetog skupštinskog zasedanja, započetog 25. januara, skupštinski funkcioneri i odbornici očekivali su brzu, eventualno dvodnevnu sednicu, bez "talasanja" i "koškanja" između vladajuće (SDP, SNS, DS, SPS i G 17 plus) većine i opozicije (DPS, SDA, SRS, DSS, NS i LDP).
Mirna sednica je očekivana zbog "blagog" dnevnog reda od deset tačaka, koji je u celini bio posvećen programima rada SO, i javnih preduzeća i ustanova za 2011. godinu. Rasprava se, međutim, "ustalasala", a zasedanje prekinuto bez određivanja datuma nastavka
Zapelo je drugog dana zasedanja na samom kraju sednice i kod poslednje tačke dnevnog reda prilikom rasprave o ovogodišnjem programu rada Matične biblioteke "Vuk Karadžić". Dok se pričalo o radu ove ustanove i planovima za predstojeći period samo su se čule reči hvale. Međutim kada je u priču "ubačeno" pitanje loga biblioteke sa likom Vuka Karadžića, počele su da se usmeravaju žestoke žaoke prema direktorki Nermini Duran i Upravnom odboru, sve do zahteva da se traže ostavke ili smene. Naročito zbog toga što se, po mišljenju nekih odbornika pozicije i opozicije iz reda srpskog naroda, rukovodstvo biblioteke oglušilo o ranije doneti skupštinski zaključak da se ovoj kulturnoj ustanovi, koja je svojim radom postigla veliki ugled u svojoj oblasti, vrati logo sa stilizovanim likom Vuka Karadžića. Nisu pomogla ni obrazloženja direktorke biblioteke, koja je rekla "da ta ustanova u Prijepolju nikada ranije nije imala nikakav zvanično usvojeni znak, niti logo". Ta njena konstatacija je još više "razjedila" neke od predstavnika građana i dodatno podigla nacionalnu temperaturu i sve očiglednija grupisanja po etničkoj pripadnosti. Ona je još dodala da je novi logo Biblioteke uradila Tijana Sekulić, dizajnerka i renomirani stručnjak iz Beograda za ovu vrstu umetničkog posla kao i to da je Upravni odbor usvojio ovaj znak prema zakonskoj proceduri koji je u upotrebi više od dve godine.
Usledila su pitanja odbornika isključivo u vezi loga Biblioteke. Milan Gačević iz opozicione NS konstatovao je da se "podrazumeva da je logo Biblioteke vraćen i da vam", obraćajući se vladajućoj većini, "direktorka pravi ozbiljne probleme". "Ne treba da se lažemo. Za ovo će da glasaju Muslimani, a Srbi će biti protiv. Zbog nesposobnosti koalicione vlasti i Srbi i Muslimani mogu da imaju problema kada izađu napolje. Ako nema loga kod Matične biblioteke odgovornost za to snose SNS, SPS i ljudi iz DS. Ako ste zagrizili u sve ovo sedite tamo na livadi ili u opštini i dogovorite se, nemojte da svađate narod", rekao je Gačević. Vukosav Tomašević (DSS) je rekao da Biblioteka jeste zaista ustanova za primer, ali je problem u odnosu njenog rukovodstva prema skupštini. "Logo, da budemo otvoreni, nije likovni već ozbiljan politički problem. Ja sam rođen pored biblioteke na čijem je zidu preko 30 godina stajao brkati Vuk Karadžić i ne možete to tako jednostavno da promenite", dodao je. Radojko Petrić, zamenik predsednika Odborničke grupe "Zajedno za bolje Prijepolje", koja je u vlasti zajedno sa naprednjacima i Sandžačkom demokratskom partijom smatra da Vuk Karadžić, kao istorijska ličnost ne smeta nikome, ni bilo kojem pripadniku naroda ili nacionalnosti. On je zajedno za svojim socijalistima i koalicionim partnerima iz DS i manjim brojem odbornika iz SNS napustio sednicu čime se stvorio prostor za podelu vladajuće većine, a skupštine po nacionalnoj osnovi.
Ljubomir Šuljagić (DSS) je rekao da je ružno što su se odbornici podelili i da smatra da je više reč o inatu i jedne i druge strane i da ne treba da se u skupštinu unosi zla krv. Radomir Radivojević (SRS) ocenio je da je prijepoljska skupština rovita i ranjiva i zapitao vlast većine "da nije popustio onaj ventil od ovog mraza kojim ste bili spojeni“. Za sporni znak je rekao da nema ništa prirodnije nego da biblioteka koja nosi naziv Vuka Karadžića ima i logo sa njegovim likom, a ako ima tehničkih i problema u vezi autorskih prava i intelektualne svojine mora se naći novac. Šefket Šehović (SDP), predsednik najbrojnije odborničke grupe u vladajućoj koaliciji, uputio je prekor svojim partnerima u vlasti, obzirom da o ovom pitanju nisu imali nikakve zamerke ni u Opštinskom veću ni u Upravnom odboru Biblioteke, konstatujući da su "oni iz Sandžačke demokratske partije naseli“ što ih je dovelo do toga da ne dobiju podršku većeg broja odbornika pozicije. Ibro Fazlić (SDA) je izrazio protest što se skupština oglušila o velikom broju nerealizovanih zaključaka, da bi se pokrenula široka rasprava o samo jednom jedinom, o logu prijepoljske Biblioteke. "Šta će se desiti kada otvorimo rasprave, a mi ćemo to tražiti, o nazivima javnih ustanova jer nijedna ne nosi ime nekog Bošnjaka, kao ni jedna jedina od osam osnovnih škola. Zar 40 odsto stanovnika bošnjačke nacionalnosti u opštini ne zaslužuje nijedan naziv neke ustanove sa imenom iz svog naroda", pitao je Fazlić. A njegov partijski kolega Safet Planić je uz reči "da od Karadžića ne voli jedino Radovana Karadžića" zamolio vladajuću većinu da se ne svađaju i ne dižu tenzije, jer je to, kako je primetio, posao opozicije.
Kako je i ova sednica direktno prenošena preko lokalne TV Forum televizije, gledaci su čuli podsećanje odbornika Vukosava Tomaševića da se "Bošnjak piše velikim slovom, ali bez reči narod jer to po Ustavu Srbije važi samo za srpski narod dok su ostali nacionalne manjine". To je zasmetalo doskorašnjem odborniku Demokratske partije Sandžaka, a sadašnjem "slobodnjaku" Izudinu Šantiću, pa je zamolio Tomaševića da o Bošnjacima ne govori samo u dnevno-političkom kontekstu. Uputio je i zamerku narodnom poslaniku i odborniku DS Slobodanu Gojkoviću što je aplaudirao Tomaševiću i u replici od Gojkovića dobio odgovor da on aplaudira zato što se slaže sa Tomaševićem koji ima dobre namere da unapredi međunacionalne odnose. I odbornik Lutvija Ćatović (DPS) našao je za shodno da Tomaševiću kaže "da Bošnjaci jesu bili narod i taj narod ima kapaciteta da bude ravnopravan sa srpskim narodom“. Usledilo je novo javljanje Tomaševića koji je Ćatoviću rekao da su ravnopravni u svemu, osim što im se razlikuje ustavni status. "To što su Bošnjaci izgublii status naroda, trebalo je da kažu", smatra Tomašević, "Aliji Izetbegoviću kada je razbijao Jugoslaviju". Tada je reagovao i Ibro Fazlić, reklamirajući povredu poslovnika o dostojanstvu Skupštine, konstatujući da se dobro „zna ko je razbijao Jugoslaviju zbog čega Tomašević ne bi trebalo da krivca traži na drugoj strani, naročito ne u Aliji Izetbegoviću".
U celoj ovoj neočekivanoj i sumornoj skupštinskoj atmosferi, predsedniku lokalnog parlamenta Jusufu Muškiću nije ostalo ništa drugo, kada je video da se skupštinska većina „smanjila“ i da sednicu ne može okončati, nego da da prvo pauzu, potom i prekine zasedanje. Slična rasprava vodila se istim povodom i početkom septembra prošle godine na četrnaestoj sednici SO. I tom prilikom je rukovodstvu Biblioteke upućen prekor što se ne sprovodi skupštinski zaključak da se vrati stari logo sa likom Vuka Karadžića. Tada je na izveštaju o radu bio "utisnut" traženi logo, ali su neki odbornici i iz vladajuće većine, koji imaju svoje predstavnike i u Opštinskom veću i Upravnom odboru Biblioteke, prigovorili da je odštampani lik Vuka Karadžića nešto malo više "izdužen".
Нема коментара:
Постави коментар